Felsefemiz: İyi, temiz, adil

SLOW FOOD (YAVAŞ YEMEK) HAREKETİ

FELSEFEMİZ AYNI

Slow Food feslefesi ile Doypack Gıda konsepti, iyi tarım ve tüketiciye adil gıda sunumunda özdeşleşmektedir.

İYİ Yediğimiz şeylerin lezzetli olması gerektiğine inanıyoruz.

TEMİZ Yeryüzüne, diğer canlılara ve sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde üretilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

ADİL Çiftçilerin emeklerinin karşılığını almasına ve tüketicilerin de uygun fiyatla ürüne ulaşmasına inanarak adil bir üretim ve satış zinciri oluşturuyoruz.

DOYPACK GIDA: DOĞAL, SAĞLIKLI, KATKISIZ, LEZZETLİ

Geleneksel lezzetlerimizi kendi yörelerinden alarak kullanıyoruz. Çorbalarımıza tat ve lezzetini veren en iyi ürün hangi yöredeyse onu kullanıyoruz. Domatesi Tokat’tan, Bafra’dan; mercimeği Mardin Kızıltepe’den; bulguru Yozgat'tan; bal kabağını Adapazarı'ndan; brokoliyi Aydın'dan aldığımız gibi... Tüm ürünlerimiz dolayısıyla katkısız ve doğaldır.

Çorbalarımızı Ar-Ge laboratuarlarımızda reçetelendirdik bilgisayar kontrollü sistemimizle lezzetleri değişmez hale getirdik.

Kendi yağı, kendi kokusu ve kendi aromasıyla el değmeden, bilgisayar kontrolünde, ateşte değil, özel kazanlarda düşük ısıda (85°C’yi geçmez), uzun sürede, patentli özel pişirme tekniğimizle pişen çorbalarımız, hem besin değerini kaybetmiyor hem de daha lezzetli oluyor.

İşte bu pişirme tekniğimizle, sizlere sağlıklı ve lezzetli çorbalarımızı soğuk zincirle dağıtıyor, “+4°C soğuk dolaplarda” satışa sunuyoruz.