Sağlıklı, katkısız, koruyucusuz

Domates Çorbası

İçindekiler:

İçme suyu, mısır nişastası, tuz, sarımsak tozu, kuru soğan, domates, havuç, kereviz, süt tozu, toz şeker, ayçiçeği yağı

Enerji ve besin öğeleri 100 gr çorba için
Enerji 29,1 kcal / 121,8 kj
Yağ 1,38 gr
Doymuş yağ 1,37 gr
Karbonhidrat 3,5 gr
Diyet Lif 0,36 gr
Protein 0,5 gr
Sodyum 0,52 gr
Potasyum (mg / kg) 771,53 mg

Domatesin Faydaları:

Domatesin özellikle A ve C vitamini bakımından zengin olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra folik asit miktarı da oldukça yüksektir. Ayrıca alfa lipoik asit, kolin, likopen, beta-karoten ve lutein gibi maddelerle birçok çeşitli ve faydalı maddeleri içermektedir. Domates özellikle antioksidan deposu olarak bilinen bir besindir. Bu nedenle Alfa-lipoik asit, glikozu enerjiye dönüştürmek için vücuda yardım etmektedir. Yapılmış olan bilimsel çalışmalar sonucunda da lipoik asitin kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğu görülmüştür. Domatesin içerisinde bulunan likopen, bu besine kırmızı rengini veren antioksidandır.

Tek bir domates günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık % 40’ını sağlayabilir. C vitamini kansere neden olan serbest radikallere karşı önleyici, doğal bir antioksidandır. Ayrıca vitamin A ve potasyum kadar demir içerir. Potasyum, sinir sağlığını korumada önemli bir rol oynar ve demir, normal kan sağlığını korumak için gerekli bir maddedir. Aynı zamanda domateste K vitamini de bol miktarda bulunmaktadır.

Yapılan birçok çalışmanın da desteğiyle domatesin sağlık açısından insan vücuduna güçlü ve oldukça yararlı etkileri olduğu ortaya konulmuştur. Domatesin kanserle mücadelesi, kalp sağlığını koruması, cilde tazelik kazandırması gibi çeşitli faydalara yardımcı etkisi bulunmaktadır. Ancak domatesin içerisinde bulunan besin değerlerinden sağlanan yararlardan en yüksek derece faydalanabilmek için diğer tüm besinler gibi yeterli miktarda tüketilmesi, aşırıya kaçılmaması oldukça önemlidir.

Buradaki bilgilerin herhangi bir hastalığı teşhis amacı kesinlikle yoktur. Bir rahatsızlığınız varsa, mutlaka bir doktora danışmalısınız.